شیر گیوتین وب سایت رسمی شرکت رایکا تجهیز صنعت کیان | kasrasaran

کاربرد معمول این شیرها در سیستم های مختلف ، استفاده به صورت نیمه باز است. شیر گیوتینی یا شیر چاقویی یکی از شیرآلات صنعتی می باشد که سابقه طولانی در صنایع داشته و برای تقسیم آب در اراضی کشاورزی در قدیم مورد استفاده بوده است. شیر گیوتینی با حرکت خطی عمودی دیسک(تیغه) مسیر سیال را قطع یا وصل می کند. این محصول به دلیل ساختار و طراحی ساده قیمت آن مناسب و طول عمر آن بالا می باشد. این شیر از نظر نوع اتصال در دو مدل ویفری و لاگ تولید می شود. و هم چنین شیر چاقویی در دو مدل عملگر دستی و عملگر پنوماتیک مونتاژ می شود.

شیر پروانه ای چیست؟

درحالی‌که به دلیل ساختار شیر گیوتینی، این شیر مشکلی با کار با این نوع سیالات ندارد. شیر گیوتینی معمولا به صورت دستی باز و بسته می شود اما این امکان نیز وجود دارد که به شکل اتوماتیک عمل کند که نیاز به انجام فرآیندی دارد. در طی این فرآیند که برای اتوماتیک شدن انجام می شود بر روی شیر یک اکچوئیتری نصب می شود که این امکان را برای باز و بسته شدن شیر به صورت اتوماتیک ایجاد می کند.

شیر گیوتین وب سایت رسمی شرکت رایکا تجهیز صنعت کیان | kasrasaran

• از آنجایی که جهت جریان سیال در داخل شیر تغییر می‌کند، حداقل میزان مقاومت جریان این شیر هم معمولاً بالاتر از انواع دیگر مرجع مفید شیرآلات است. می‌توان این شیر را بسته به نوع متریالی که از آن ساخته شده در فشار و دمای پایین یا بالا استفاده کرد. از این شیر برای انتقال سیالات غلیظ یا حاوی ذرات جامد استفاده نمی‌شود. با توجه به تعداد بیشمار شیرآلات همینطور نقش بسیار مهمی که در صنعت ایفا می‌کنند در این مقاله با پتروایلیا همراه باشید تا با کاربردهای گوناگون و همچنین مزایا و معایب شیرآلات صنعتی به طور کامل آشنا شوید. در این مقاله در ادامه مقاله شیرهای کشویی قسمت اول به معرفی شیرهای گیوتینی (Knife Gate Valve) و شیرهای کانال (Conduit Gate Valve) دار پرداخته می شود. شافت یا همان استم شیر چاقویی از متریال استیل  یا فولاد تولید می شود که برای مقاوم سازی آن در برابر سایش و فشار باید عملیات حرارتی روی آن انجام بگیرد.

  • کاربرد اصلی شیر های گیوتینی در قطع و وصل جریان عبوری می باشد.
  • سیت و سیت رینگ این شیر با توجه به نوع سیال و فشار و میزان حرارت می‌تواند در جنس‌های مختلف استیل و لاستیک و تفلون و برنز تولید و مونتاژ شود.
  • در مدل گیوتینی شیر­های کشویی، دیسک به شکل یک چاقو عمل می کند و قادر است با قدرت زیاد سیال را مسدود کند.
  • به طور مثال NPS 1 مساوی است با DN 25 بر اساس استاندارد ASME B16.10 اندازه یک شیر همان اندازه اسمی لوله ای است که به آن متصل می شود.
  • این مقاوم سازی با هدف بالا بردن مقاومت آن در برابر سایش و فشار انجام می شود.

دیسک استنلس استیل در داخل بدنه شیر گیوتینی بین سیت هایی از جنس لاستیک EPDM یا NBR یا تفلون PTFE در تمام مدخل بدنه آب بندی بسیار خوبی را ایجاد خواهد کرد. دیسک Stainless Steel از دو طرف کاملآ پولیش و صیقلی میباشد تا از دیسک از یک حرکت نرم و روان برخوردار باشد. و در قسمت انتهایی تراشکاری شده تا بصورت تیغه ای در داخل مواد غلیظ و جامد و پودری نفوذ کند و به بستن مناسب شیر کمک کند. انواع شیرهای پروانه ای (Butterfly Valve) یکی از گونه های شیرآلات صنعتی هستند و نوعی شیر کنترلی می باشند.

لوله و اتصالات پلیمری

شیر های اتوماتیک آلومینیومی برای اتصال آبپاش های آبیاری بارانی به رایزر. شیرآلات پیلوت دار که حداکثر فشار سیال را کنترل میکند و اغلب کاربرد ایمنی دارد و قابلیت نصب فشار سنج را دارند. در واقع عملکرد شیر پروانه ای همانند شیرهای توپی و یا همان بال ولوها با امکان قطع و وصل سریع می باشد. به طور کلی شیرهای پروانه ای با توجه به قیمت ارزان آنها کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارند. چرخش محرک دیسک شیرهای باترفلای سبب قطع و وصل جریان در مسیر لوله می گردد. بر خلاف شیرهای توپی، دیسک شیرهای پروانه ای همیشه در مسیر جریان سیال قرار دارد، بنابراین شیرهای پروانه ای باعث افت فشار حتی در حالت باز بودن می گردند.

شیر گیوتین