هواساز چیست انواع هواساز داتیس کار-بتا تهویه

در نوع فول فرش، تمامی هوا از بیرون ساختمان و هوای تازه تامین می شود. در نوع دوم هوای مورد نیاز به طور کامل درون ساختمان چرخانده شده و از همان هوا مجددا استفاده می شود. در نوع سوم نیز در محفظه ای تحت عنوان محفظه اختلاط، قسمتی از هوا از بیرون و قسمتی از درون ساختمان تامین شده و در محفظه یاد شده میکس می شود. با گسترش تولید و استفاده از انواع هوارسان، این سیستم ها در ظرفیت ها و قابلیت های مختلفی با تفاوت هایی در اجزا، تولید شده اند. همانطور که در بالا گفته شد، به دلیل تجهیزات مختلف، محل مورد استفاده هزینه های احتمالی و همچنین با وجود نوسانات و تغییرات قیمت دلار امکان اعلام قیمت میسر نمی باشد. برای استعلام دقیق قیمت و هزینه ها با مشاوران فروش هواساز تهویه نوین تماس بگیرید.

تجهیزات کنترلی برای تنظیم هر ویژگی هواساز؛ مانند دبی عبوری هوا، دمای هوای تأمین شده، کیفیت هوا و میزان رطوبت، ضروری است. این تجهیزات می‌توانند به سادگی یک ترموستاتِ قطع/وصل یا به پیچیدگی سیستم ساختمان هوشمند باشند. اجزای معمول سیستم کنترلی شامل دماسنج‌ها، رطوبت سنج‌ها، عملگر مکانیکی، موتورها و کنترلرها می‌شود. دیگر سیستم حجم ثابت دستگاه چند کاربره است که از طریق یک هواساز مرکزی قادر است چند محیط را از هوای تازه تغذیه کند. در بعضی محیط های خاص هوای گرم و سرد در دمپر (تعدیل کننده ) سیستم هواساز با هم ترکیب می شوند. هوای تعدیل شده از طریق تک کانال ها در محیط های مختلف توزیع می شوند.

تولید دستگاه هواساز

و همچنین ایرواشر توانایی کنترل و افزایش رطوبت ورودی به فضای ساختمان را دارد. ایرواشر از نظر فنی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که بررسی اجمالی درباه آن خواهیم داشت. اما در مجموع اگر ایرواشر توانایی تولید حجم بیشتری از هوای مطبوع را داشته باشد و توان عملکردی دستگاه بر حسب کیلووات در هر ساعت بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است و طبعا قیمت بیشتری خواهد داشت. از عدم گرفتگی خروجی لوله تخلیه کننده آب در دستگاه ایرواشر خانگی مطمئن شوید. ایرواشر سقفی را می توان بر روی بام خانه و آپارتمان و همچنین در زیر سقف نصب نمود.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور در واقع یک منبع برودتی است و وظیفه آن دفع گرما و حرارت اضافی تولید شده توسط ماشین آلات مختلف که معمولا به صورت دائمی کار می کنند را بر عهده دارد. برج خنک کننده دائم با آب و هوا در تماس است و عملیات تبخیر را انجام می دهد. هر دستگاهی که دائم در حال کار باشد، با فرسودگی، خرابی و رسوب گرفتگی قطعات و تجهیزات داخلی خود مواجه می شود و برج خنک کننده نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از قطعات کولینک تاور مانند پکینک، افشانک و … ممکن است دچار رسوب و در نهایت گرفتگی شوند یا برخی از قطعات مانند فن، قطره گیر و … در اثر تابش خورشید دچار خرابی شوند. طرحی ساختاری‌ای دارند که هوا به سمت بالا حرکت می کند و جریان مخالف با آب گرم به سمت پایین می آید تا هوا خنک شود. این ویژگی اجازه می دهد تا حداکثر عملکرد را از هر منطقه سیستم داشته باشید و در همین حال در به حداقل رساندن نیازهای هد پمپ کمک می کند.

 • هوا، گرما را از طریق تبخیر آب از برج خنک کننده به جو منتقل خواهد کرد.
 • مهتاب گستر با تجربه طولانی و دانش زیاد در زمینه مهندسی و طراحی و تولید انواع برج خنک کننده بومی و با کیفیت بسیار بالا در ایران .
 • ما برج خنک کننده نیاز داریم ۷۰۰۰ تن تبرید از همکاران پرسیدم گویا شما قبلا کولینگ تاور طرح مارلی کار کردید برای شرکت های همکار لطفا با من تماس بگیرید برای طراحی و مذاکره تلفنی.
 • یک کارخانه تولید کننده یا سازنده به منظور برآورد قیمت نهایی تولید با ظرفیت معین عموما در تیپهای تولیدی مختلف دستگاه‌های تولیدی خود را دسته بندی می‌نماید.

نصب نردبان جهت دسترسی آسان به بخش‌ بالایی برج از جمله الکتروموتور و غیره و همچنین تعمیر و نگهداری در ظرفیت‌های بالا الزامی است. خب به اصل مطلب رسیدیم و باید عرض کنیم که با پیشرفت دانش مهندسی امروزه بیشتر نواقص بیان شده برطرف گردیده است. علوم مهندسی مکانیک ، شیمی و متالوژی بیشتر مشکلات بیان شده را رفع نموده و برای هر یک راهکارهایی را ارائه کرده است. به عنوان مثال برای جلوگیری از یخ زدگی آب در تشتک یا بیسین ذخیره آب از سیستم آنتی فریز هوشمند شامل هیتر و ترموستات استفاده میشود. استفاده از تجهیزات محافظتی همانند سیستم هیتریز هوشمند آنتی فریز، سیستم فیلتراسیون آب جبرانی، فیلترهای هوا و … ترکیب مواد آنتی یووی anti-UV در بدنه و قطعاتی که در تماس با تابش اشعه خورشید قرار دارند.

به این صورت که کویل سرد شده و باد گرم با گذشتن از سطح سرد آن خنک شده و هوای مطلوب را به فضای اتاق می دمد. در سیستم گرمایشی آن نیز کویل داخل فن کوئل (که یک مبدل حرارتی ست) به پکیج یا موتورخانه نصب شده و آب گرم از داخل کویل رد می شود. فن موجود در دستگاه، هوای سرد داخل اتاق را گرفته و با رد کردن هوا از سطح گرم کویل، باد گرم به بیرون می دمد. به همین دلیل می توانید در زمستان گرمای مطبوعی را در محیط اتاقتان تجربه کنید.

ظرفیت یک برج خنک کننده قالباً بر اساس تن تبرید یا در اصطلاح RT بیان می کنند. مقدار ظرفیت برج خنک کننده گاهاً با واحدهایی همچون BTU/H و KW نیز عنوان می گردد. فارغ از واحد محاسباتی در بیان ظرفیت برودتی و مهمتر از آن نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کننده است که از اهمیت بالایی برخوردار است. برای محاسبه ظرفیت برودتی برج خنک کن از پارامترهایی همچون دبی آب در گردش، دمای ورودی و خروجی و حتی دمای وت بالب بهره جسته می شود.

اگر مبدل حرارتی شما دارای لوله های بزرگتری باشد ، ایجاد رسوب در آن بیشتر طول می کشد و بنابراین مبدل حرارتی شما طول عمر بیشتری خواهد داشت. این مبدل ها شامل آرایه ای از لوله ها با پره هایی که در سمت بیرونی ثابت شده اند ، می باشد. پره های سمت خارجی لوله ها ممکن است عمود بر محور لوله ها ، اریب یا مارپیچ نسبت به محور ، یا طولی (محوری) و در امتداد محور لوله باشند.

دستگاه مبدل حرارتی

این دستگاهها جزو ساده‌ترین و البته پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع به شمار می روند. امروزه می‌توان در بسیاری از محیطهای تجاری، مسکونی، اداری و صنعتی از انواع فن‌کویل جهت تهویه‌مطبوع مناسب استفاده کرد. پنل فن کویلکاستی بر خلاف مدل سقفی توکار که صرفا روبرو زن میباشد در بیرون سقف (وسط سقف) قرار میگیرند. هواگیری آن از پنجره ها یا شبکه ها مرکزی که در شکل زیر نشان داده شده است انجام میشود و هوادهی از طریق شبکه های (دریچه های) جانبی شکل میگیرد. فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل های کاستی، یک طرفه یا چهار طرفه، سقفی توکار، کانالی و زمینی هستند که بر اساس نوع کاربری طراحان انتخاب می شود. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت دماتجهیز تماس حاصل فرمائید.

برج خنک کننده کولینگ تاور یا برج خنک کن، محاسبات، انواع و قیمت، توضیحات کامل-بتا تهویه

فن کویل به عنوان یک سیستم مجزا این سرمایش و گرمایش را به گردش در می آورد. هنگام انتخاب فن کویل باید به نکاتی از جمله نوع کاربرد و محل قرار گیری، ابعاد و ظرفیت فن کویل توجه کرد. نوع زمینی این دستگاه، با دمش عمودی هوا که همواره یکی از متدوال ترین نوع فن کویل ها در گذشته بوده است. نصب ساده، هزینه پایین سرویس و نگهداری، صدای کم و راندمان مناسب از جمله مزایای این نوع سیستم ها به حساب می آیند. اما بارزترین عیب آن ها، اشغال مساحت مشخصی از فضای ساختمان می باشد که با توجه به محدود بودن متراژ اغلب ساختمان های امروزی، مسئله قابل توجهی است.

فن کویل زمینی میدیا مدل MKF-500

در برج های فایبرگلاس مکعبی و مخروطی معمولا از لوور تیغه ای استفاده می کنند. این نوع لوور از جنس فایبرگلاس است و تعداد زیادی تیغه دارد و از فضای خالی بین این تیغه ها هوای لازم وارد برج می شود. لوور لانه زنبوری از جنس پی وی سی است و محفظه های مانند لانه زنبور دارد.

برج خنک کن جریان ناهمسو

این آب گرم درون لوله‌های مسی (لوله‌های جریان رفت و برگشتی) یا همان کویل مسی قرار می گیرد. نکته جالب این است که پیرامون لوله‌ها از ورقه‌های (پره یا فین) نازک آلومینیومی به جهت افزایش دادن سطح انتقال گرما بهره گرفته شده است. آب داغ صنعتی به وسیله پمپ ها و از مجرای لوله کشی شده به درون برج خنک کننده منتقل میشود. به بیان تخصصی تر، آب پرحرارت از سطح بالا بر روی پوشال های ردیف شده پخش میشود و عنصر هوا نیز بوسیله خاصیت مکش فن از پایین به سطح فوقانی حرکت خواهد کرد.

تعداد زیادِ لوله‌های موجود درون پوستة استوانه‌ای این مبدل حرارتی، موجب انتقال گرما و وقوع فرایند گرمایش در سیستم هدف می‌گردد. در عکس زیر، نحوة عملکرد این مبدل حرارتی را مورد بررسی قرار داد‌ه‌ایم. استفاده از مبدل حرارتی پوسته و لوله، بخصوص در صنایعی که نیاز به فشار و حرارت بالایی دارند؛ کاملاً توصیه می‌شود. دستگاه مبدل حرارتی پوسته و لوله جهت گرمایش مایعات در سیستم های تبخیر کار برده می‌شوند.

 • در واقع لوله ها در مبدل پوسته و لوله نقش جدا کننده را بر عهده دارند.
 • هر چند ، بدون تغییر فاز نیز می توان شکلی از انتقال گرمای جریان دوفاز داشت ، همانطور که بسترهای سیال ، مخلوط گاز و ذرات جامد ، به سطح گرمایی ، یا از آن سطح ، گرما منتقل می کنند.
 • ضمناَ میتوان همزمان از بیش از دو سیال مایع یا گاز در مبدلهای گرمایی بهره گرفت.
 • به عنوان مثال از این مبدل‌ها در چیلرهای هواخنک هم استفاده می‌شود؛ از این رو لازم است هنگام خرید چیلر هوا خنک به مبدل حرارتی آن توجه کافی داشته باشید.

در هواسازها، گرمایش و سرمایش توسط کویل آب گرم یا سرد و یا اواپراتور انجام میشود. ایرواشر مانند هواساز توسط فن، هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از تنظیم دما و افزایش رطوبت آن، با کانال کشی هوا را در قسمت های مختلف توزیع می کند. دستگاه نازلهای تزریق کننده ای در ایرواشرها وجود دارد که فشار آب بسیار بالا را به درستی کنترل کرده و هوای درون دستگاه را به صورت پودری در می آورد.

هواساز چیست انواع هواساز داتیس کار-بتا تهویه

البته باز هم بر روی این نکته بایستی تأکید ویژه داشت که مهمترین عامل در تعیین نهایی قیمت برج خنک کننده‌ها، «ظرفیت تبرید» و «نوع تیپ ساختاری» این دستگاه‌ها خواهد بود. گر چه که پیشنهاد می‌شود به جهت دریافت به روزترین قیمتها و کسب اطلاعات تکمیلی، حتماَ از طریق شماره‌های ارائه شده بر روی سایت، با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید. به طور کلی هر کجا که نامی از صنعت و فرآیند صنعتی باشد، حضور آب داغ و پرحرارت نیز در آن دیده میشود. آبی که با حرارت بالای خود در فرآیندهای صنعتی، تا پیش از ظهور و اختراع برج خنک کننده، به دغدغه ای جهانی برای صاحبان صنایع تبدیل شده بود.

گارانتی و خدمات پس از فروش برج خنک کننده فایبرگلاس بامین تهویه

در فصول سرد هم با استفاده از کویل های گرمایشی در مسیر کانال اصلی هر زون می توانیم به دمای دلخواه در آن زون دست یابیم. به این شکل که کنترلر هواساز فرمان تنظیم دما را به موتور شیر سه راهه می دهد و مسیر آب عبوری از کویل گرمایش یا سرمایش را به شکل تدریجی کاهش یا افزایش می دهد. در برخی ساختمان ­ها باید رطوبت هوایی که وارد ساختمان می ­شود را کنترل نمود. به همین منظور سنسورهای رطوبت در مجاورت هوای ورودی و خروجی هواساز تعبیه شده است تا میزان رطوبت هوای انتقالی به فضاهای ساختمان را کنترل کنند. در هنگام طراحی یک مقدار مشخص برای میزان رطوبت هوای ورودی در نظر گرفته می ­شود و اگر مقدار رطوبت هوا کم­تر از این مقدار باشد، لازم است در مراحل پایانی فرآیند تهویه هوا در هواساز، به کمک یک رطوبت ­زن رطوبت به هوا تزریق شود.

 • دمپر موازی با توجه به تطابق بیشتر می تواند کنترل دقیق تری را برای کل محرک ها اعمال کند.
 • اصولا هواساز ها به شکل جعبه بزرگ می باشند که دارای دمنده، صدا گیر و دمپر، محفظه فیلتر و کوئل های گرم و سرد هستند.
 • این سیستم‌ها در مقایسه با هواسازهای مرکزی آپارتمانها نیازی به موتورخانه و چیلر جهت تامین آب سرد و گرم ندارد.
 • از جمله تجهیزات رطوبت زنی می توان به انواع اسپری آب، تشت بخار و شبکه بخار اشاره کرد.
 • هوای برگشتی از فضای تهویه شده مجدداً وارد سیستم شده و پس از عبور از دستگاه و تهویه مجدد وارد فضای تهویه شده می شود.

کولینگ تاور بتنی دارای یک سازه تمام سیمانی به شکل مکعبی یا به شکل هذلولی می‌باشد. سیستم هوادهی در این تجهیز به خصوص عموماً سیستم دمش یا مکش القایی از نوع axial میباشد. سیستم هوادهی این سیستم‌های برودتی شامل یک فن محوری دمنده بزرگ یا چند فن محوری مکنده کوچک می‌باشد. اکثریت ساختمانهای مسکونی و آپارتمانهای بزرگ و کوچک، ادارات، بانکها و مراکز خرید دارای سیستم تهویه مرکزی می‌باشند. در سیستمهای سرمایش مرکزی معمولاً از چیلرهای تراکمی یا جذبی در خنک نمودن هوای محیط داخل استفاده می‌نمایند. گرمای جذب شده از یک منطقه ساختمان توسط چیلر سبب افزایش دمای مبرد (گاز کمپرسور) خواهد شد.

برج خنک کننده 80 تن تبرید مدار باز

مبدل حرارتی صفحه ای، که از پرکاربردترین مبدل های حرارتی به شمار می رود از تعدادی صفحه فلزی موج دار تشکیل شده است. این صفحات با طرح های مخصوص و جنس های مختلفی ساخته شده اند که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک شبکه لانه زنبوری ایجاد می کنند. دو سیال در خلاف جهت یکدیگر توسط تعدادی نازل وارد مبدل می شوند و پس از انتقال حرارت ، از آن خارج می شوند. صفحات سیال سرد و گرم به صورت یک در میان کنار یکدیگر قرار می گیرند. از این تجهیزات در اواپراتور ها، کندانسور ها ،اکونومایزر ها ، به عنوان فشار شکن ،اویل کولر ها و… اما در بین انواع مبدل های حرارتی، مبدل های حرارتی پوسته و لوله در سیستم گرمایش استخر کاربرد بیشتری دارد.

اتصال صفحه‌های مبدل لاملا

ایرواشر و متعلقات را میخواهیم به پشت بام طبقه اخر انتقال دهیم .پروژه دو طبقه هست و هدف ما طبقه همکف میباشد. ارتفاع از پشت بام تا کف همکف نزدیک 12 متر هست و حدود کمتر از 20 متر تا اخرین خروجی هوا ایر واشر فاصله دارد. تفاوت ایرواشر class 4 با بقیه در این است که شدت جریان حجمی آب پودر شده باید برابر 3.8 جی پی ام در هر 1000 سی اف ام باشد و فشار آب پشت نازل 30 psig است.

ترموستات دبی آب داخل لوله های کویل را به وسیله شیر برقی تنظیم می کند. مدل های فلزی مقاومت بالایی در برابر آب با دمای بالا دارند و قیمت آن ها نیز بیشتر است. فشار استاتیک خارجی این دستگاهها که رابطه مستقیم با پرتاب باد در این فن کویل‌ها دارد، اکثرا 12 و 30 پاسکال می باشد. فن کویل ها دارای تنوع زیادی جهت قرارگیری در پروژه ها با کاربری های متفاوت دارند. همانطور که ذکر شد، فن کویل به طور خلاصه متشکل از یک یا چند کویل و یا مبدل حرارتی و یک یا چند فن جهت دمیدن هوا می باشد. نوع دیواری معمولا به صورت روبرو زن و با ظرفیت هوادهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.

مبدل های صفحه ای دارای راندمان بالا و اشغال فضای کم در موتور خانه ها و دستگاه های سرمایشی، سرویس و نگهداری آسان و تلفات حرارتی کم نسبت به مبدل های پوسته و لوله. مبدل های صفحه ای دارای تعدادی پلیت می باشند که بهم متصل شده اند. از مبدل های صفحه ای جوشی معمولا در ظرفیت های پایین و از مبدل های صفحه ای واشردار در ظرفیت های بالا استفاده می شود.

بامین تهویه فن کویل اتمسفر قیمت فن کویل اتمسفر با گارانتی-بتا تهویه

از کندانسینگ یونیت که شامل کمپرسور و کندانسور هوایی است استفاده می شود .می توان آن را در پشت بام و یا کنار ساختمان نصب کرد و ماده مبرد را به طور مستقیم به کویل سرمایشی تزریق کرد. این سیستم دارای تعدادی کویل سرد و گرم ، فن ، تعدادی فیلتر ، رطوبت زن ، کانال میباشد. طرز کار دستگاه هواساز به این صورت است که آب سرد و گرم در دستگاههایی مانند چیلر و بویلر و غیره … تولید شده و از طریق لوله کشی به سیستم منتقل می شوند. نصب و تعمیر هواسازها باید توسط تیم های متخصص شرکت های تولید کننده و یا شرکت های فنی و مهندسی صورت پذیرد.

هواساز و تصورات اشتباه پیرامون آن

خنثی کردن یا تقابل یعنی برای رسیدن به دمای مورد نظر هر دو سیستم گرمایش و سرمایش به طور هم زمان روشن باشند. هواساز یکی از دستگاه های مورد نیاز برای مراکز تجاری، اداری، مسکونی و صنعتی است. این دستگاه با توجه به طراحی منحصر به فردی که دارد قادر است در مدت زمان کوتاهی هوای تازه و مطبوع مورد نیاز ساختمان را تولید کند‌. شرکت همگاه تجارت هواسنج در زمینه مشاوره، آموزش و ارتقای سطح دانش تهویه مطبوع تلاش می‌کند.

فن کویل این امکان را فراهم می‌کنند که برای هر بخش و اتاق دمای دلخواه را انتخاب کنیم. ذات مستقل بودن این سیستم‌ها نیز باعث می‌شود تا حین استفاده از آن‌ها، آلودگی اتاق‌ها به یکدیگر انتقال نیابد. از آنجا که می‌توان دمای نقاط مختلف را به دلخواه تغییر داد یا برخی نقاط را خاموش کرد، می‌توان به صورت هدفمند از سرمایش و گرمایش آن‌ها بهره گرفت و از این طریق مصرف انرژی نیز کمتر می‌شود. همان طور که از اسم این وسیله مشخص است، این مدل داخل سقف خانه ها نصب می‌شود و زیر آن یک دریچه بزرگ برای بازدید قرار می‌گیرد.

بسته به ابعاد مورد نیاز همواره تلاش میشود که این میزان مازاد برشها به حداقل خود برسد. به علاوه باید در نظر داشت که در بیشتر پروژه ها محدودیت فضای کولینگ تاور یک فاکتور بسیار مهم در طراحی آن است. بنابراین طراحان با در نظر گرفتن دیگر پارامتر ها به دنبال اجرای پکینگ هایی با سطح ویژه بیشتری هستند . بهترین راندمان و بازدهی به پکینگ مدیای گام 14 که فاصله ی صفحات 14 میلی متر متعلق است و سطح ویژه این نوع پکینگ نزدیک 270 متر مربع بر متر مکعب است. هواروب با توليد كولينگ تاور مدار بسته صنعتي با روش هاي پيشرفته و استفاده از بالاترين فناوري ها توانسته مناسبترين قيمت كولينگ تاور مدار بسته صنعتي در كشور را به كارخانه هاي توليد كشور ارائه نمايد. اولین مورد استفاده از برج های بزرگ و صنعتی جهت دفع گرمای جذب شده توسط آب در سیستم های است که آب جهت خنک کاری در گردش است .

در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما خواهد بود. به طور مشابه، انتقال جرم نیز در جهت کاهش گرادیان فشار بخار قرار خواهد گرفت. دستگاه تهویه ایرواشر دارای کویل های (لوله های مارپیچی) آبگرم یا بخار داغ است و با لوله کشی به موتورخانه (دستگاه دیگ آبگرم یا دیگ بخار – بویلر) اتصال می یابد. در دستگاه ایرواشر سایز کوچک ممکن است که دستگاه به پکیج دیواری گازسوز با لوله کشی اتصال یابد. همزمان با جریان یافتن آبگرم در کویل ، فن هوا را از روی لوله های داغ کویل عبور داده و پس از افزایش دما ، هوای گرم را به درون ساختمان می فرستد.

همچنین وزن پایین تری داشته که با زیرسازی سبک می شود دستگاه را جای گذاری نمود. ایرواشر ها برای تامین هوای تازه و ایجاد فشار مثبت گزینه مناسبی هستند و به خاطر مکانیزم رطوبت زنی ساده ای که دارند در هواساز ها نیز قابل استفاده خواهند بود. نوع دستگاهی که شما قصد خرید آن را دارید، عمدتاً به ترجیحات شما در فناوری رطوبت بستگی دارد. به عنوان مثال، مرطوب کننده‌های تبخیری برای اتاقهای بزرگ تر ایده‌آل هستند زیرا از فنهای داخلی برای هدایت هوای مرطوب تقریباً به هر گوشه فضا استفاده میکنند.

برای عملکرد درست یک بویلر یا دستگاه دیگ بخار در موتورخانه قرار دارد . دستگاه تهویه ایرواشر از لوله مارپیچی دارای آبگرم یا بخار داغ تشکیل شده است که با لوله کشی به موتورخانه وصل می شود. در دستگاه های ایرواشر سایز کوچک ممکن است دستگاه به پکیج دیواری گاز سوز نیز وصل شود. یکی از علایمی که با بروز آن می توانید بفهمید دستگاه ایرواشر خانگی شما دچار این مشکل شده، افت فشار در نازل ها است.

ایرواشر چیست و عملکرد آن

پاسخ به این سوال بستگی به شهر منطقه سکونت شما دارد ولی به طور کلی این دستگاه به شکل تبخیری و مثل کولر آبی، عمل سرمایش هوا را انجام می دهد که می تواند حداکثر تا 3 درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر، دمای هوا را کاهش دهد. همان طور که بیان شد، بسیاری از بخش های دستگاه های ایرواشر نیاز به تعمیر، تنظیف، تعویض یا نگهداری مداوم و دوره ای دارد. اگر این کار به طور دقیق انجام نشود باعث ایجاد آلودگی، جرم و رسوبات در بخش هایی همچون قطعات رطوبت ساز می شود. همچنین امکان رشد باکتری ها، قارچ یا کپک ها نیز در اثر عدم تعویض درست محفظه رطوبت و فیلتر وجود دارد.

 • بدنه‌ی دستگاه از جنس ورق گالوانیزه‌ی گرم با ضخامت استاندارد می‌باشد.
 • هواساز ایرواشر دستگاه حرارتی و برودتی است که سیستم ایرواشر – سیستم تبخیری جهت تامین سرمایش ، کویل های حرارتی به منظور ایجاد گرمایش و با فیلتر کردن هوا جهت تهویه ساختمان ها، سوله ها و … کاربرد گسترده ای دارد.
 • در ادامه نیز در مورد کاربرد ها و کلاس بندی این دستگاه برای شما صحبت خواهیم کرد.
 • در این مقاله به صورت کاملا جامعی به معرفی دستگاه هواساز ایرواشر پرداخته شد.

در حال که سیال در لوله‌های این مبدل جاری است، هوا با سرعت از اطراف آنها می‌گذرد؛ سپس سیال با هوای محیط تبادل گرمایی انجام داده و انتقال حرارت صورت می‌گیرد. این نوع مبدل اغلب در صنایع نفت و مجموعه‌های تولیدی وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخزن تحت فشار این نوع مبدل پوسته نامیده می‌شود و دارای یک سری لوله نزدیک به هم بوده که به شکل موازی در کنار هم قرار گرفته‌اند. غالباً، بافل هایی در داخل پوسته برای هدایت جریان سیال ورودی لحاظ می شوند.

استفاده از فن یا پروانه موجب افزایش راندمان و بازدهی دستگاه می شود. یکی از بزرگترین معایب فن ها مصرف برق بالا و تولید صدای زیاد می باشد. بعد از گذشت زمان به دلیل معایبی مانند رسوب، خوردگی، تعمیر و نگه داری سخت و … ساخت برج خنک کننده گالونیزه نیز متوقف شد. بعد از گذشت زمان با پیشرفت تکنولوژی و ساخت متریال هایی با مزایای بسیار عالی و معایب بسیار کم اخرین نسل برج خنک کننده وارد بازار شد. این سازه با بدنه ای از متریال های مختلف از جمله فایبرگلاس، بتن، گالوانیزه ساخته می شود.

برج خنک کننده با ارتفاع 5/2 متر، به ازای هر تن تبرید نیازمند سطحی به اندازه یک فوت مربع به ازای هر 50 فوت مربع از زیر بنای مفید ساختمان. برج خنک کننده با ارتفاع بالاتر از 5/2 متر، به ازای هر تن تبرید نیازمند سطحی به اندازه یک فوت مربع به ازای هر 400 فوت مربع از زیر بنای مفید ساختمان. استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی در آب برج خنک کننده خود را با نصب یک توزیع‌کننده شیمیایی خودکار که به طور خودکار شیمی آب را تنظیم می‌کند، کاهش دهید.

در مرحله نهایی در برخی از انواع هواسازها توسط دستگاه رطوبت زن و رطوبت گیر پارامتر نسبت رطوبت هوا نیز کنترل می گردد. در برخی موارد دستگاه ملزم به افزایش شدید رطوبت نسبی هوا می باشد که در این صورت به آنها ایرواشر نیز گفته می شود . در زبان انگلیسی به این دستگاه Air Handling Unit می گویند که ترجمه ی درست و دقیق آن هوارسان است. در حقیقت این دستگاه، هوای دریافتی را مورد عملیات مختلف قرار می دهد و سپس از طریق کانال به فضاهای مورد نیاز می رساند.

هواساز هایژنیک

به طور کلی فن کویل کاستی چون از تجهیزات جانبی بیشتری برخوردار است نسبت به دیگر مدل ها قیمت بیشتری دارد. فن کویل های روکار دارای ظاهر دکوراتیو فلزی یا پلیمری است که روی بدنه محل های ورودی و خروجی هوا توسط دریچه های ثابت یا تنظیم شونده قرار داده شده است.این مدل ها دارای ظاهر زیبا و رنگ بدنه هستند. در نتیجه علی­رغم سیستم ساده فن کویل، از معایب آن این است که قطعات آن نیاز به تعویض و تعمیر مدام دارند و همین موضوع هزینه­‌ای به دنبال دارد.

دقیقأ جلوی ورودی و خروجی هر محفظه برای جلوگیری از ورود اشیا و حیوانات به درون اجزای مکانیکی درون هواساز توری­هایی تعبیه شده است. همان­گونه که در تصویر زیر مشاهده می­شود، در صورت فقدان توری ممکن است مقدار زیادی مواد معلق در هوا در ورودی هوای هواساز انباشته گردد و این موضوع اهمیت قرارگیری توری در ورودی و خروجی هواساز را نشان می­دهد. تمیز کردن و نگهداری معمول هواساز نه تنها عمر تجهیزات را افزایش می‌دهد، بلکه هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های خرابی و هزینه‌های عیب‌یابی را نیز کاهش می‌دهد. بهترین کار برای سرویس و نگهداری هواساز، تهیه یک چک‌لیست نظارتی سایت است.

فن کویل‌ها دارای انواع مختلفی از نظر محل نصب، شکل ظاهری و نوع کاربری می‌باشند و در انواع سقفی، دیواری، زمینی، کاستی سقفی و کانالی تولید و عرضه می‌شوند. یکی از تجهیزات رایج در صنعت تهویه مطبوع است که می توان آب سرد تولیدی چیلر و آب گرم موتورخانه یا پکیج را به آن متصل کرده و سرمایش و گرمایش مورد نیاز را فراهم کرد. بر خلاف داکت اسپلیت، امکان کنترل مستقل دما در اتاق یا فضاهای مختلف ساختمان وجود دارد. چنانکه به ازای تعداد فن کویل های نصب شده در ساختمان، می توان شرایط دمایی متفاوتی را متناسب با سلیقه و نیاز افراد ایجاد نمود. همان طور که در صورت استفاده از کولر گازی و سیستم VRF نیز چنین شرایطی فراهم می باشد. اساساً در هر پروژه پس از بررسی تمامی جوانب، از جمله محدودیت های معماری، وجود فضای کافی برای نصب، کاربری ساختمان، قیمت خرید و … نوع فن کویل (زمینی، دیواری و …) انتخاب می شود.

در ادامه به نحوه عملکرد و ساختار این سیستم ها و اینکه هواساز چگونه کار می کند اشاره خواهیم داشت. هواساز دستگاهی است که در تهیه مطبوع انواع محیط ها و ساختمان ها برای کنترل و تنظیم دما، رطوبت و کیفیت هوا به کار می رود. به عبارتی این دستگاه توان ایجاد هوای مورد نظر برای انواع محیط های مختلف را در کیفیت، میزان رطوبت و درجه حرارت مطلوب دارد. زیرا این دستگاه در ترکیب با سایر دستگاه ها مانند بویلر یا دیگ فولادی (دیگ بخار) ، چیلر و… به کار می رود. یکی از قابلیت های ویژه این دستگاه مهم از سیستم تهویه مطبوع، فیلتراسیون و افزایش کیفیت هوا است. این کار در دستگاه فوق به کمک چندین بستر فیلتر مختلف تعبیه شده صورت می گیرد.

ایرواشر چیست؟ مزایا و معایب Air Washer انواع ایرواشرها تهویه هورسان-بتا تهویه

جنس استراکچر و فریم بدنه‌ی دستگاه از پروفیل‌های آلومینیومی یا مقاطع بسته از ورق گالوانیزه می‌باشد. در طرح های استفاده از پروفیل‌های آلومینیوم امکان مونتاژ و دمونتاژ آسان وجود دارد. اما در طرح‌های ساده از مقاطع بسته‌ی فولادی که دارای بدنه گالوانیزه است، ساخته می‌شود. استراکچر نیز دارای پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک است و دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و شرایط جوی مختلف می باشد. به دلیل تامین درصدی از رطوبت مورد نیاز باعث ایجاد شرایط محیطی ایده آل تر می شود. مجموعه تخصصی دماتجهیز علاوه بر جواز کسب معتبر از اتحادیه صنف شوفاژ و تهویه مطبوع، دارای نماد اعتماد الکترونیکی بوده و فعالیت سایت فروشگاهی خود را از سال 1383 در دفتر مرکزی تهران آغاز نموده است.

کاربرد

برای محاسبه دقیق ظرفیت تجهیزات، باید از مهندس تاسیسات پروژه بهره بگیرید. در این بخش با توجه به پروژه درصدی از هوای تازه و هوای برگشت با هم ترکیب می شوند. ، فن صنعتی، ایرواشر اکونوپک، چیلر، کندانسور آبی، و غیره نیز فعالت می کند.

تولید شده و از طریق لوله کشی به سیستم منتقل می شوند.

فن کویل ها باید در محیطهای بسته قرار بگیرند چراکه این دستگاه ها همان هوایی که در محل نصبشان هست را تا زمانی به گردش در می آورند که دمای هوا، به دمای مطلوب ( که معمولا توسط ترموستات فیکس می شود) برسد. منظور از محیط بسته برای مثال این است که در یک اتاق در صورت باز بودن پنجره و فعال بودن دستگاه، عملا هدر رفت انرژی به وجود می آید. البته می توان برای تامین هوای تازه محیط درصدی از هوایی که فن کویل در حال چرخش آن است را از بیرون تامین کرد. فن کوئل های کاستی چهار طرفه، دارای ۴ جهت مختلف برای دهش هوای سرد یا گرم هستند.

 • برند های محبوب فن کویل به ترتیب الویت عبارتند از گرین,مایدیا,ال جی,هایسنس, …
 • هر سیستم تهویه مطبوع دارای مزایای خاص خود می باشد که موقع انتخاب و خرید می شود آنها را مورد بررسی قرار داد.
 • از جمله انواع این سیستم شامل فن کویل کاستی می باشد که خود در سری های کاستی یک طرفه و چهار طرفه طراحی و تولید می شوند.
 • آب گرم یا سرد مورد نیاز در موتورخانه توسط دیگ آب گرم یا چیلر تأمین شده و توسط پمپ و شبکه لوله‌کشی به فن‌کویل می‌رسد.

ایرواشر های تهویه نوین ایرانیان با رعایت تمامی استاندارد های ذکر شده یکی از بهترین گزینه های موحود در بازار محصولات تهویه مطبوع می باشد. در حالت گرمایشی با باز کردن مسیر ورودی آب گرم از طرف پکیج های گاز سوز به کویل مخصوص آب گرم، دمای سطح کویل ها افزایش می یابد. همچنین دمای هوای عبوری از دستگاه ها در اثر تماس مستقیم با لوله های داغ بالا می رود. از مزایای استفاده از هواشورها می توان به قیمت پایین آنها نسبت به دستگاه های مشابه مانند ترکیب هواساز و چیلر با روفتاب پکیج اشاره نمود.

نحوه عملکرد ايرواشر

نکته حائز اهمیت این است که ایرواشرها فقط دمای خشک هوا را تقلیل می دهند و دمای مرطوب ثابت می ماند. دستگاه ایرواشر باید به صورت منظم بازرسی شود تا اجزای مرطوب آن عاری از گرد و خاک، روغن و خوردگی و زنگ زدگی باشد. انواع کنترل درسیستم ایرواشرتوسط تیم حرفه ایاصفهان هواسازصورت گرفته و همه محصولات این شرکت دارای ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشد. ایرواشر دو منظوره‌ی کیان پارس با ظرفیت های مختلف هوادهی ، و از m3/h الی m3/h 80000، در مدل‌های بالا زن و روبرو زن به‌ صورت کنترل ساده، نیمه‌هوشمند ، و هوشمند عرضه می‌گردد. دستگاه قابلیت نصب بر روی بام، سطح یا هر سکوی مناسب فلزی را دارد. در مقایسه با سیستم‌های سرمایش تراکمی دما، رطوبت، تهویه و تخلیه‌ی‌ یکنواخت و همگن‌تری را، با‌ حدود 15% مصرف برق نسبت به سیستم های تراکمی (در سرمایش برابر) تامین می‌نماید.

مبدل حرارتی گروه صنعتی پارس مخزن-بتا تهویه

فن کویل سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین در ظرفیت 200 الی 1200 cfm تولید و در بازار عرضه می گردد. این نوع دستگاه داخل سقف کاذب ساختمان قرار می گیرد و حجم مفید سازه را اشغال نمی کند. بدنه ی آن که از جنس ورق گالوانیزه محکم تهیه شده، به صورت یونیت مستطیلی طراحی می شود. مزیت آلیاژ این بدنه ضد زنگ بودن آن بوده و همچنین در بیشتر برندها دارای عایق مقاوم در برابر حرارت و اشتعال می باشد. فن کویل ها هوای محیط را مکش کرده، آن را از روی کویل ( که داخل لوله هایش آب سرد یا گرم وجود دارد)، عبور داده و به محیط بر می گرداند.

ایرواشر – راهنمای کامل خرید